בטיחות בעבודה של טכנאי טלפונים - תאונת עבודה ותוצאותיה

עבודות אחזקה ותיקונים אשר מבוצעות בגבהים טומנות בתוכן סיכונים מוגברים לעובד. בשל כך נדרש המעסיק להקפיד על אמצעי וכללי בטיחות וזהירות קפדנים במיוחד כדי לצמצם עד למינימום את האפשרות להתרחשות תאונת עבודה.

פסק הדין מועלם יחיאל נ' בזק חברה לתקשורת בע"מ, גנט קסל ואח' אשר נידון בבית משפט השלום עסק בתביעה שהגיש מועלם כנגד מי שהעסיקה אותו וכנגד מי שאצלו ביצע את העבודה (בעלי הבית והמשכירים) בדין נזקי גוף שנגרמו לו כתוצאה מתאונת עבודה.

התובע נשלח ביום 08.03.92 ביחד עם עוזרו מר אסמעיל סלאמה לבצע תיקון אצל מנוי של החברה בבית צפפא בירושלים. כחלק מהתיקון נדרש למתוח חוט טלפון מגג בית המנוי אל עמוד הטלפון הקרוב, לצורך ביצוע העבודה נדרש מועלם לעלות לגג הבניין.

מאחר והסולם שסופק על ידי בזק למועלם לא היה ארוך דיו בכדי להגיע לגג הבניין עלה לגג באמצעות סולם ברזל שהיה מותקן על הקיר החיצוני של הבניין אשר בכדי להגיע אליו נדרש לטפס על סולם נוסף.בטיחות בעבודה של טכנאי טלפונים

מאחר והסולם של בזק היה גבוה מתחילת הסולם שעל קיר הבניין טיפס על סולם עץ שקיבל מהלקוח, השניים עלו לגג לצורך בדיקת השטח וירדו חזרה, תוך כדי הטיפוס השני עם ציוד עבודה שכלל כבלים וכן כלי עבודה אותו החזיק ביד שמאל נשבר אחד השלבים והתובע נתלה עם ידו הימנית מתוך אינסטינקט ומייד חש "מתיחה בכל הגוף" לאחר מכן ירד מהסולם.

בניגוד למה שטוען התובע טען איסמעיל כי הסולם נשבר כאשר ירדו יחד מהגג לאחר שסיימו לתקן את התקלה. הנתבע מס' 4 מר אמנון ישראלי אשר היה זה שהשכיר את הבית טען כי התובע ביקש ממנו את הסולם מאחר והעוזר משתמש בסולם השני וכי לא היה נוכח בעת התאונה.

הממונה על הבטיחות מטעם הנתבעת רפי ארפי טען כי ברשות התובע ועוזרו היה הסולם הקצר ביותר שעומד לרשות החברה וכי קיימים סולמות ארוכים יותר. התובע אף אישר כי הוא מודע לנוהלי הבטיחות לפיהם אין להשתמש בסולמות שאינם של בזק לביצוע עבודה, אך זוהי התחייבות פורמאלית וכי פעמים רבות עובדים מאלתרים ובכל מקרה הנוהל אינו ברור דיו באשר לסולמות של לקוחות ונוגע יותר לתחליפים כגון שולחנות וכיסאות.

מי שהיה ממונה על עבודת התובע דני מור שהעיד מטעם ההגנה אישר כי לא היו סולמות קצרים יותר וכי במקרים כאלה בדרך כלל פועלים בדרך שאינה בטוחה כדי להגיע לגבהים נמוכים יותר (גובה תחילת סולם הברזל).

לפי פסיקת בית המשפט כחלק מיחסי עובד מעביד מוטלת על המעביד חובה לדאוג לבטיחות העובד, כאשר חובה זו כוללת צוות מיומן, חומרים וכלי עבודה ראויים, וכן הנהגת שיטות עבודה מתאימות, הדרכה ופיקוח יעילים.

במקרה זה קבע בית המשפט כי האלתור לא היה כרוך בסיכון רב ובלתי סביר, המעביד צריך לצפות כי הטכנאי יאלתר כדי להשלים את המשימה וכי בזק הייתה יכולה לצפות את התנהגות התובע, בזק הייתה יכול לוודא מראש את הגובה בו צריכה להתבצע העבודה ולצייד את התובע בציוד הולם עם זאת התובע טכנאי מנוסה וחל עליו אשם תורם באשר לקרות התאונה בשיעור של 25%.

בית המשפט קבע אם כך את אחריות הנתבעת בזק וקבע את את התיק המשך שמיעת ראיות לקביעת גובה הנזק.

כמו כן קבע בית המשפט כי יש לדחות את התביעה כנגד שאר הנתבעים פרט לבזק וכי התובע יישא בהוצאות המשפט שלהם בסך 10,000 ₪.

במידה ונפגעת בתאונת עבודה יש לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין המתמחה בתחום לצורך התייעצות באשר לאפשרויות העומדות בפניך. חשוב מאוד לשמור כל מסמך הנוגע לתאונה לרבות מסמכים עליהם חתמת מול המעביד ומול גורמים רפואיים ואח'.


בטיחות | רשלנות רפואית והקפדה על כללי בטיחות | טיפול פסיכולוגי בטוח
הגברת בטיחות בעבודתו של טכנאי טלפונים עם סולם שבו עשה שימוש, היתה עשויה למנוע תאונת עבודה ופגיעות גוף.