בטיחות רפואית - הקפדה על טיפול רפואי נאות ומקרי רשלנות רפואית

כילדים, לימדו אותנו שכאשר כואב לנו, הולכים לרופא, והוא יטפל בנו עד שנבריא. וכך באמת, גם בבגרותנו, ביקור אצל רופא נעשה בדרך כלל מתוך אמונה, כי הרופא יודע הכי טוב מהי הבעיה, ידאג לבטיחות שלנו ויגיש את הטיפול הטוב ביותר שלאחריו כאבנו יחלפו.

בפועל, המציאות מראה, כי המצב אינו כה פשוט, וכי פעמים רבות רופאים טועים באבחנתם, מבצעים טיפול רשלני, אינם שומרים כראוי על בטיחות ובאופן כללי, אינם מבצעים את המוטל עליהם על הצד הטוב ביותר.

זוהי למעשה תופעה המכונה בשם הלא סימפטי רשלנות רפואית.

החוק מגדיר רשלנות רפואית, כהפרה של חובת הזהירות החלה על כל רופא, והתרשלות במעשה או במחדל. כמובן, שזוהי הגדרה רחבה וכאשר נבחנים מקרים של רשלנות רפואית, ניתנת התייחסות רבה למקרה עצמו; ליחס הרופא כלפי המטופל, לרמת בטיחות הטיפול, לחומרת הנזק בתוצאה הסופית ופרמטרים רבים נוספים.

מקרים נפוצים של רשלנות רפואית

ישנה קשת רחבה של הפרות בטיחות נפוצות, במקרי רשלנות רפואית. לא ניתן למנות את כולם, אך ניתן לסמן מקרים נפוצים של רשלנות רפואית.

בין המקרים הנפוצים ניתן למצוא:

  • רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים
  • רשלנות רפואית בניתוחי הסרת משקפיים בלייזר
  • רשלנות בניתוחי הסרת / השתלת שיער
  • רשלנות באבחון  /טיפול בסרטן
  • רשלנות בחדר הלידה
  • רשלנות בקביעת ניתוח שלא לצורך
  • סיבוכים לא נדרשים בעת ניתוחים פשוטים
  • רשלנות במתן תרופות (תרופות לא נכונות, מינונים לא נכונים וכו')
     

מה לעשות במקרים של רשלנות רפואית?  

לא כל טיפול או ניתוח של רופא שלא יצא בדיוק כמצופה, הינו מקרה של רשלנות רפואית. לעיתים, התוצאה אינה מוצאת חן בעיני המטופל אך הרופא עשה כמיטב יכולתו, אכף את כל כללי הבטיחות, התנהג כנדרש למטופל ובאופן כללי יהיה קשה לטעון רשלנות רפואית.

על כן, אם אתם חשים, כי הרופא שטיפל בכם, התרשל בתפקידו, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית שיוסיף לתחושותיכם מידע מוצק עליו תוכלו להישען וייעץ לכם האם מדובר במקרה רשלנות רפואית שיכול לזכות אתכם בפיצויים.

לאחר ההתייעצות, על מנת לטעון רשלנות רפואית, כדאי מאוד לקבל חוות דעת של רופא מומחה נוסף ביחס להליך הטיפול על מנת שיוכל להעיד וישמש לכם קלף חשוב בתביעה. הרופא המומחה יחווה דעתו על בטיחות הטיפול ויוכל לספק מידע מקצועי בנוגע לקיום רשלנות.

נושא חשוב בתביעת הרשלנות הוא נושא הנזק שנגרם כתוצאה מהטיפול. אם מדובר על נזק משמעותי, ארוך טווח, יגברו סיכוייכם לתבוע רשלנות רפואית, אך אם מדובר למשל, על נזק הפיך שצפוי תוך מספר ימים או שבועות לחזור למצבו המקורי, יתכן כי לא יהיה "בשר" לתביעה ותיאלצו לוותר עליה.

בתביעת הרשלנות הרפואית ניתן, בהתייעצות עם עורך הדין, לדרוש פיצויים על נושאים שונים, כגון: אובדן כושר השתכרות, עזרה שקיבלתם בסיעוד, הפסדי פנסיה, הוצאות דיור, נסיעות, טיפולים רפואיים, הוצאות משפטיות וכדומה.       


בטיחות | תאונת עבודה של טכנאי טלפונים
יחסי מטפל מטופל מחייבים את המטפל בהקפדה על כללים רבים, לצורך שמירה על המטופל. במקרים של חוסר זהירות ואי הקפדה על כללי בטיחות, אנו נתקלים בנזקים הנגרמים למטופלים. אל הם מקרי רשלנות רפואית.